seo uyumu
Web Site Revizyonu
6 Temmuz 2017
google penguin

Google Penguen 4.0 Güncellemesi 2016

Google Penguen 4.0 Güncellemesi yayınlandı ;  Google kullandığı arama motoru algoritması ile siteleri belirli klasörlerde arşivliyor ve arama yapan kullanıcının aradıkları kelimelere göre bunları arama motor sonuç sayfalarında belirgin bir sıralamaya göre gösteriyor. Bu sıralamanın ne  biçimde  çalıştığını tam şekilde bilmemek ile beraber, Google algoritma değişikliklerine adapte olamayan web sitelerinin hedefledikleri kelimeler ile yapılan aramaların neticesinde sayfalarda giderek daha gerilerde listelediklerini biliyoruz.

Bu yıl en fazla dikkat çeken şeylerden biride 4.0 güncellemesi ile beraber gelen “canlı” ibaresi oldu. “Google Penguin önceki çıkan versiyonları canlı değil miydi?” Bu konu hakkında sizlere bilgi vermek istiyorum.

Penguin üç Ekim 2014 tarihinde sektöre çıkmıştı. Daha önceki versiyonun da bir kriter listesi bulunmaktaydı. Bu listenin arasında sizin sayfanızda bulunması gereken yada bulunmaması gereken kurallar vardı. Web sayfanızdaki tüm bilgiler Google’ın data centerda (Depolama merkezi benzeri bir yer gibi düşünebilirsiniz.) yer alıyor. Google botları sizin web sitenizi belirli aralıklarda ziyaret edip sitenizdeki bazı ayrıntıları taramaktadır. Taradığı verileri data centerda bulunan sizin dosyanızın içerisine kayıt etmektedir. Penguin nerede devreye giriyor diye merak ediyorsunuz ? Bu veriler içinde Penguin algoritmasının istediği bilgiler Penguin’e iletilir. Penguin ise gelen bu bilgilerin kendi algoritması içinde bulunan kriterlere uyup,uymadığını kontrol ediyor. Bu denetim sonrasında ise web sitenizin backlink kalitesi için bir sıralama öneriliyordu. Bunu örnek vererek anlatalım, Penguin yaptığı inceleme sonucunda sizin link satın aldığınızı anladı ya da|ve ya gelen linklerin kalitesiz buldu. Bu durumda sizin 1. sırada bulunan arama sonuçlarınızı 25. sıraya gerilemesine karar veriyor. Eski sistem için bu geçerliydi !
Yeni gelen güncelleme ile sistem biraz değişti. Daha önceki kurallar,kriterler,listeler dinamik hale geldi. Daha önceki sürümlerde bu listeler, kriterler ya da kurallar 2 senede bir yenileniyordu. Yeni gelen 4.0 güncellemesi ile bu sistem bundan sonra dinamik şekilde gerçekleştirilecektir. Yani Google Penguin arkasında çalışan mühendisler bugün yeni bir kural çıkardıklarında yarın yapılan taramalarda o kural geçerli olacaktır.

Penguin 4.0 ile Gelen Avantajlar ve Dezavantajlar Nedir?

Hacklink SEO cuların yavaş yavaş ortadan kalkması,
Haksız rekabetin önüne geçilmiş olması ( umarım olur )
Gelen güncellemede aslına bakarsanız korkulacak hiç bir şey Eğer organik ve uygun şekilde yapıyorsanız korkmanıza gerek yok arka sayfalara düşüş yaşansa da belirli zaman sonra yine hak ettiğiniz yere geçiş yapa bilirsiniz bu durumda normal çalışmalarınıza devam edin.

 Dezavantajları

  • SEO zor bir hale geliyor diye biliriz.
  • Güncel olarak backlinkleri kontrol etmelisiniz.
  • Anti-SEO çalışması yapan kişilerde artış olacaktır. ( Dikkat edin )