instagram içerik kaydetme
İnstagram İçerik Kaydetme Özelliği Kullanımı
6 Temmuz 2017
google seo
Seo Uyumlu Makale Nasıl Yazılmalıdır?
6 Temmuz 2017
fidye yazılımlar

Fidye Yazılımlar Ve Riskleri

Büyük ya da küçük tüm iş yerlerinin kabusu olan fidye yazılımlar verilerinizi “rehin” alıp belirli bir miktar ödeme (fidye) karşılığında serbest bırakmayı vadeden yazılımlardır ve sizlere de ulaşması hiç de zor değildir.

Yapılan bir araştırmaya göre fidye yazılım kendisine karşı geliştirilen yazılımlara karşı kendisini güncelleyerek ilerlemeye devam ediyor. Bunun karşılığında tüm dosyalarınız kısa süre içerisinde şifrelenerek erişilmez bir hale geliyor.

Belirli bir çözümü olan fidye yazılımın sistemi geri yüklemeden etkilenmediği, bunun dışında Shadow gibi programların da etkisiz kaldığını görebilirsiniz.

Fidye Yazılım Nasıl Bulaşır ?

Fidye yazılım sizlere bir şirketten veya üyesi olduğunuz topluluklardan  gelen  benzerlik taşıyan verilerdir. Bu verilerin link şeklinde, telefon faturası, elektrik faturası, şirketinizden gelen bir mail, şikayet maili, Facebook dan gelen mail şeklinde olsa da, polis tarafından atılmış bir mail olarak bile gelmesi muhtemeldir. İlgili dosyaların indirilmesi veya linklere tıklanması durumunda erişimine izin verdiğiniz her bağlantı sizlere zarar verecektir.

Bilgisayarda olan tüm dosyalar şifrelenir ve sorunu çözmek için uzun süre uğraşırsınız. Yapmanız gerekenler ise aslında çok basittir;

  • Gelen maillerin içeriğini kontrol ederek ilgili dosyanın türevini görebilirsiniz.
  • İndirilen dosyalar .exe olarak iniyorsa kesinlikle açmayın
  • “Faturayı görüntüle” kısmına dikkat edin, bu tür maillerin size nereden ulaştığına, hangi mailden geldiğine bakmanızı öneriyoruz.

Fidye Yazılımlar Kimleri Tehdit Ediyor Hangi Cihazlar Risk Altında ?

Fidye yazılım genel anlamda tüm cihazları tehdit etse de özellikle Windows ve Android kullanıcılarını tehdit ediyor. Fidye yazılım aslında tüm sistemi tehdit ediyor.

Dikkat : Reklam ağları kullanılarak fidye yazılım bulaşabiliyor

Kullanıcıları kandırmak gerçekten çok basit, bankadan gelen bir mail bile sizi  aldatabilir. Genel olarak duruma karşı geliştirilen anti virüsler şifreleri açmanıza müsaade etmez çünkü bu uygulama sadece zararlı yazılıma karşı korur.  Bunun dışında dosyalarınız açmak için kesinlikle şifreleri açmanız gerekmektedir.

Fidye Yazılım Uygulaması Para Ödenmesi Durumunda Dosyaları Açıyor mu ?

Fidye yazılıma maruz kalanlar ücret ödemesine karşın %20 oranında dosyalarını kurtaramıyor. Bu durumda ödeme yapmak suçun daha fazla artmasına sebep oluyor. Ücret ödemek ve istenilen parayı vermek aslında gerçekten büyük bir risktir.

Fidye Yazılım Nasıl Çözülür ?

noransom.kaspersky.com adresi size fayda sağlayabilir. Eğer bunlardan birisi sizin işinize yarayacaksa bunu kolaylıkla dosyalarınızın açılması  için kullanabilirsiniz. Buna benzer birçok program mevcuttur fakat her şifrenin çözümü bulunmamaktadır.

Fidye Yazılımdan Nasıl Korunabilirim?

  1. Şüpheli mailleri açmayın.
  2. Oltalama saldırılar hakkında bilgi sahibi olun.
  3. Dosyalarınızı düzenli olarak yedekleyerek saklayın. ( bulut ve harici disk ) kullanın.
  4. İyi bir anti virüs programı kullanın. “Sistem İzleyici” modülü sayesinde özellikle fidye yazılımlarına karşı koruma sağlar.

Bir önceki yazımız olan instagram içerik kaydetme başlıklı makalemizde instagram içerik kaydetme, instagram içerik kaydetme özelliği kullanımı hakkında bilgiler verilmektedir.