wordpress 4.9
Yepyeni Özelliklerle WordPress 4.9 Sürümü Yayında!
17 Kasım 2017
black friday

Özellikle ABD’de birçok markanın ve mağazanın bünyesinde ciddi indirimler yaptığı ve gerçek bir “alışveriş çılgınlığı” günü olan Black Friday yani Kara Cuma, ülkemizde de bugün çeşitli indirimlerle alışveriş severleri dükkanların önüne dizmeye başladı. Bu sene mağazalar kadar online alışverişte de büyük indirimler yapılacak. Ancak Black Friday gününü, online alışverişte gerçekten kara bir cumaya çevirmemek için siber dolandırıcılara dikkat etmenizde fayda var. Global güvenlik yazılımları şirketi Bitdefender Antivirüs, Black Friday’de internet üzerinden alışveriş yapmadan önce almanız gereken güvenlik önlemleri hakkında bazı ipuçları verdi.

Bitdefender Antivirüs, internette kişilerin kredi kartı ve hesap bilgilerini ele geçirmek için kol gezen dolandırıcıların Kara Cuma’yı heyecanla beklediğini söylüyor. Son yayınlanan rapora göre, siber dolandırıcılar, ünlü markaların uygulamalarının taklitlerini yapıyor ve buralardan alışveriş yapmanızı sağlıyor. Bu uygulamalar üzerinde kişilerin sosyal medya hesapları ve kredi kartı bilgilerine erişiyorlar. Bu uygulamaların Google Play Store ve Apple Store gibi resmi mağazalarda yayınlanıyor olması da akılları karıştırıyor. Rapora göre bu mağazalarda 32 bin adet kötü amaçlı uygulama bulundu.

Bitdefender Antivirüs’ün Black Friday için alışveriş yapacaklara güvenlik uyarıları şu şekilde;

  • Uygulamaları indirmeden önce, mağazanın web sitesine girip burada uygulamaya bağlantı verip vermediğini kontrol edin. Web sitesinde bulunan bağlantıdan uygulamayı indirmeniz daha faydalı olacaktır.
  • Black Friday ve indirim temasıyla gelen mailleri hemen açmayın. Mailin doğruluğunu kontrol edin ve virüs taraması yapın. Aksi takdirde bir link yardımı ile bilgilerinizi kaptırabilirsiniz.
  • Gerçekliği yok gibi görünen, abartılı indirimlere itibar etmeyin.
  • Güvendiğiniz web sitelerinden alışveriş yapın. Özellikle sitenin  SSL sertifikası kullandığını kontrol edin. Güvenli bir web sitesi adresi HTTP değil HTTPS ile başlar ve yanında bir kilit simgesi vardır.
  • Alışveriş ödemenizi yaparken, alışveriş için gerekli olmayan, özel sorular soruluyorsa, alışverişi yapmaktan vazgeçin.
  • Halka açık WİFİ sistemlerini kullanmayın.
  • Hesabınızda şüpheli bir harcama görürseniz, bankanızla iletişime geçin.

 

%d blogcu bunu beğendi: